Anne karnında bebek gelişimi genellikle üç dönemde incelenir. İlk üç aylık döneme birinci trimester, 3-6 aylık döneme ikinci trimester, 6-9 aylık döneme ise üçüncü trimester denir. Her hafta bebek için hayati önem taşır ve her haftada farklı gelişimler söz konusudur.

Trimester
İlk üç aylık dönemde anne karnındaki bebek gelişimi hafta hafta resimli olarak incelendiğinde bebeğin minik bir et parçası halinde olduğu görülür. Düşük riskinin olduğu bu dönemde annenin dikkatli olması ve beslenmesine dikkat etmesi gerekir. Bu dönemde bebek anne rahmine yerleşir ve kalp atışları duyulmaya başlar. Annede gebelik belirtileri de bu dönemde görülmeye başlanır.

Trimester
Bebeğin organları belirginleşmeye başlar. Bu dönemde yüz kasları da dahil olmak üzere pek çok kası oluşur. İlk döneme göre daha hızlı gelişir ve anne karnı da belirginleşmeye başlar. Bebeğin bu dönemde cinsiyet tahlili de yapılabilir.

Trimester
Son evre olan 3. trimester döneminde bebek artık iyice gelişmiş ve doğuma hazır hale gelmeye başlamıştır. Anne rahmi bu dönemde bebeğin doğumu için hazırlanır. Bebeğin bütün organları tam bir şekilde bu dönemde başlar ve bebek bu dönemde hızla büyür.